Cooperii ja sählyy
04.04.2009

Viikonloppuna 28.-29.3.2009 tuli taas urheiltua. Edellis viikonlopun testijuoksun jälkeen oli kutkuttava odotus miten käy cooperissa. Sählyssä oli vuorossa matsi sarjajumboa vastaan.

Cooper päätettiin poikkeuksellisesti juosta jo alkuvaiheessa mahdollisen sateenuhan takia. Itse lähdin heti matkaan oman ryhmän kanssa eli juoksimme 4 minuutin cooperin. Olin melko yllättynyt, että lähes kaikki lapset (5-7 vuotiaat) lähtivät matkaan ja juoksivat vielä oikein hyvin. Siinä oli mun lämmittely omaa cooperia varten. Toisessa erässä juoksivat ne, jotka kuvittelivat juoksevansa alle 2700 metriä. Olin sitä mieltä, että meidän Ilarin kannattaa lähteä tuohon erään. En tiedä mitä Ilari ajatteli, kun matkaan lähtivät. Hän lähti tapansa mukaan kovaa ja otti eroa heti muihin. Mutta minulle yllätys (lue kauhistus) oli suuri, kun eka kierros oli menty. Aikaa oli kulunut vain puolitoista minuuttia eli tuollaisella vauhdilla loppuun saakka olisi tehnyt tulosta 3200 metriä. Siis käsittämätön eka kierros, ja aivan liian kovaa. No, niinhän siinä kävi, että vauhti siitä hiipui, mutta hyvin Ilari jaksoi kuitenkin loppuun saakka tasaista vauhtia. Tulosta syntyi juurikin tuo 2700 metriä, joka oli itse asiassa Ilarin uusi ennätys. Ilari olisi ehkä voinut juosta siinä jälkimmäisessä erässä, niin olisi mahdollisesti saanut vähän peesiapua. Nyt hän joutui juoksemaan yksin kärjessä koko ajan. Hyvä näin kuitenkin.

Omassa juoksussa lähdin tavoittelemaan 3000 metrin tulosta. Tässä on tullut jonkin verran reenattua tämän vuoden puolella ja ajattelin, että kunnossa ollaan. Ihan hyvä juoksu oli, mutta viisaamminkin olisi voinut juosta. Tein nimittäin Ilarit. Pekka ja kumppanit lähti heti alusta kovaa ja meikä heidän perässään, kun tuntui niin hyvältä. Eka kierros mulle samaan aikaan kuin Ilarilla (nyt Ilarin eka kierros tuntui vielä järkyttävämmältä). Välilän Timo oli myös lähtenyt tavoitteena tuo 3000, joten tarkkasin häntä. Alussa hän olikin mun takana, mutta meni ohi ekan kierroksen jälkeen ja otti eron. Tavoitteena oli, että ero ei kasvaisi kovasti, ja tämä taktiikka toimi ihan hyvin lähes loppuun saakka. Jos eka kierros olisi ollut hivenen hiljaisempi niin ehkä tulos olisi ollut vähän parempi. Joka tapauksessa ihan kelpo juoksu ja tulosta tuli 2955. Tämä käytännössä tarkoittaa sitä, että kevään (kesän) toiseen cooperiin on lähettävä mukaan, jotta voi kokeilla tuota 3000 rikkomista uudestaan.


Sunnuntaina 29.3.2009 heti aamulla klo 9.00 oli sitten jälleen sarjamatsi sählyliigassa. Vastustaja liigan viimeinen Atom Eagles. Saimme peliin hyvän alun, kun teimme ekan maalin jo alkuminuuteilla. Sen jälkeen se oli melko puhdasta meidän hallintaa, voitto 13-1. Jännä piirre oli, että Vesa teki vissiin 7-8 meidän maaleista (vai tekikö peräti enemmän). Oma ketju teki kait yhden maalin. En ollut omaan peliin ihan tyytyväinen vaikka mokia ei tullutkaan. Välillä vaan tuntu, että pallo ei pysynyt millään lavassa ja se vähän vaikutti mun peliin.

Huomenna sunnuntaina 5.4.2009 on sitten eri peli kyseessä ja kovempi vastustaja edessä. Täytyy skarpata. Mutta kultakannssa olemme edelleen kiinni eli voitto on ainoa vaihtoehto.