| Langsterin huolto |
| 18.10.2009 | |
|
Langsterilla kilometrejä takana jo 2700 (huhtikuusta saakka). Mitään ihmeempiä huoltoja en ole tehnyt, mitä nyt ketjuja vähän putsaillut ja sadereissujen jälkeen vedellä huuhdellut. Kynnys moiseen huoltohommaan on ollut aika kova, mutta nyt saatiin tuotakin madallettua, kun oli pakko jotakin pientä tehdä. Mm. jarrupalat vaativat vaihtoa.
Ei muuta kuin kaupan kautta pajalle. Tosin kaikkea en saanut ostettua, joten huolto on tavallaan vielä kesken, tai oikeestaan loppukokoaminen. Eihän mulla ollut irti kuin pyörät ja ketjut, eipä siinä paljoa tarvii kasata. Ihan pyörän putsausta varten ostin Pinelinea (fillarifoorumilaisten suosituksesta). Mietin pitkään ostanko halvemman kanisterin vaiko kalliimman suihkupullon, jossa seos valmiina. Päädyin kalliimpaan ensinnäkin kokeilumielessä ja helpon käytettävyyden takia. Ja jos tarkkaan miettii niin suihkuttaessa annostus voi olla minimaalinen, joten ainetta ei ehkä kulu niin paljoa kuin jos ostaisi kanisterissa (toki kanisteriaineenkin voipi laittaa suihkupulloon).
![]()
No, takapyörä toki ekana irti ja aikas huolellinen putsaus tuli tehtyä. Suurin haaste oli tuo takaratas, se kun oli päässyt (samoin kuin ketjut) likaantumaan aika lailla tässä syksyn aikana. Etupyörä olikin sitten paljon helpompi tapaus. Samalla tein sitä paljon puhuttua pyörän kevennystä. Se on joku intohimo joillakin pyöräilijöillä ja joskus varmasti ihan järkevääkin. Noh, minulla se tarkoitti, että otin pinnoista nuo muoviset heijastin läpyskät pois. Olin ostanut uudet ketjutkin, mutta koska ne olisi pitänyt lyhentää ja putsata öljystä niin jätin sen myöhempään ajan kohtaan. Eli vanhojen käsittelyyn. Olin aikaisemmin tehnyt ketjujen pesun tällä ihmelaitteella.
Renkaat tsekkasin läpi. Jännä juttu, että takarenkaasta poistin alle 10 kiveä/lasinpalasta, kun taas eturenkaasta niitä lähti varmasti lähemmäs 50. Toki selitys varmaankin löytyy erilaisista renkaista. Edessä mulla on vielä ensiasennusrenkaat eli Spessun Mondot ja takana taasen Spessun Roubaix Armadillo Elite. Syy miksi takana on uusi rengas on yksinkertainen. Brysselin kaduilla viime keväänä ja kesänä pyöräillessä takakumi (Mondo) puhki 4 kertaa 1000 km aikana. Ei kiva. Vaihdon jälkeen ajettu 1700 ja on kestänyt (kopkop). Tosin eturenkaalla on nyt ajettu 2700 ja vielä kestää sekin. Mutta tuossa takarenkaassa huomasin muutamia halkeamia. En tiedä ovatko kuinka harmillisia. Tässä kuva.
Lopuksi muutama ylimääräinen foto. Ekana oma patentti, miten pyörä saadaan sopivalle korkeudelle ilman niitä oikeita värkkejä.
Ne jarrupalatkin sain vaihdettua taakse, tosin säätämättä vielä, kun ei ole kerennyt. Piti siitä laittaa kysymys foorumille, notta miten päin ne palat pitää olla. Fundeerasin tovin ja laitoin näin.
Katotaan tulevalla viikolla löytyykö aikaa pyörän lopulliseen kasaamiseen ja jopa lenkinkin tekoon.
|







